Öğrenci Bilgi Sistemi
  Ana Sayfa     Dosyalar     Sıkça Sorulan Sorular  

Sıkça Sorulan Sorular  

ÖĞRENCİ AKADEMİSYEN

Ders kayıt ekranında bazı derslerin isimleri görünmüyor. Neden?

Bu durum bilgisayarınızın Bölge ve Dil ayarlarından kaynaklanmaktadır. Bilgisayarınızın Denetim Masasında Bölge ve Dil Seçeneklerinde tüm dil seçimlerinin Türkçe olmasına dikkat etmelisiniz.


Bağıl Değerlendirme Sistemi nedir?

Bağıl değerlendirme sistemi, öğrencilerin başarısını ölçen bir sistem değil, öğretim elemanı tarafından başarısı ölçülen bir öğrenci grubunun kendi içerisinde değerlendirilmesine olanak veren bir yöntemdir. Bağıl not değerlendirme sistemi hakkında detaylı bilgi için Senato kararını (http://obisis.erciyes.edu.tr/Files/bndseu.doc) inceleyebilirsiniz.


Eğitmen programını açmaya çalıştığımda SQL bağlantı hatası veriyor. Ne yapmalıyım?

Bilgisayarınızda aktif olan bir güvenlik duvarı (firewall) uygulaması SQL Server'a bağlanmaya izin vermiyor olabilir. Bu durumda TCP 1433 portunu güvenlik duvarınızda açmanız gerekmektedir. Böyle bir durum yoksa öncelikle internete explorer 'unuzun çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Şayet çalışıyorsa ve ve SQL Server çalışır vaziyetteyse ( herhangi bir bakım faaliyeti yoksa) bağlanmanız gerekmektedir


Öğrencinin geçmişte aldığı derslere baktığımda bazı dersleri görünmüyor. Neden?

Öğrencinin geçmiş dönemlerde aldığı derslerde, dersi veren Öğretim Üyesi tarafından not girilmemiş olabilir ya da girilmiş notlarda onay eksikliği olabilir. Bu gibi durumlarda yani notu olmayan ya da notu onaylanmamış dersler öğrenci üzerinde görünmeyecektir. Durumun çözümü için Öğrenci İşleri bürosuna başvurmanız gerekmektedir.


Danışman programında öğrenciyi seçip derslerini belirledikten sonra aktar butonu çalışmıyor. Neden?

Bazı okullar kayıt sürecini internet üzerinden öğrencinin başlatmasını istemektedirler eğer sizin okulunuz da bu seçeneği kabul etmiş ise öğrenci kayıt yenileme işlemine başlamadan yani herhangi bir ders seçim işlemi yapıp danışman onayına göndermeden sizin bu öğrenci için herhangi bir işlem yapmanız mümkün değildir. Lütfen öğrencinize mesaj yazarak seçim yapması konusunda uyarınız.


Eğitmen ve Danışman programlarında kullandığım şifremi unuttum ne yapmalıyım?

Kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğiniz ekranda şifre isteme butonunu kullanabilirsiniz. Yeni şifreniz mail adresinize gönderilecektir.


Danışman programında öğrenci ders kayıt işlemini tamamladığı halde adı eksik olanların içinde görünüyor. Ne yapmalıyım?

Öğrenciler ders seçim işlemlerini tamamladıkları halde Danışman Onayına Gönder butonuna basmadıkları sürece Danışman programında Kaydını Yapanlar listesinde görünmeyecek dolayısıyla sizin onayınıza da açılmayacaktır. Sorunu gidermek için mesajlaşma yardımıyla öğrenciyle irtibata geçilmeli ve ders seçimlerini danışman onayına göndermesi sağlanmalıdır.


 

Erciyes Üniversitesi e - Öğrenci Bilgi Sistemi © 1999-2014 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Yazılım Grubu