Öğrenci Bilgi Sistemi
  Ana Sayfa     Dosyalar     Sıkça Sorulan Sorular  

Sıkça Sorulan Sorular  

ÖĞRENCİ AKADEMİSYEN

Benim nüfus kağıdımdaki doğum tarihi ile öğrenci belgesindeki farklı ne yapmalıyım?

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na giderek düzelttirmelisiniz.


Tarih bölümü öğrencisiyim. Çift anadal nedir?Radyo televizyon sinema da çift anadal yapabilirmiyim?

Erciyes Üniversitesi Çift Anadal İkinci Lisans Programı Ve Birim İçi Geçiş Yönergesine bakınız. Yönergeyi http://bilgiedinme.erciyes.edu.tr/cift_anadal.html linkinden bulabilirsiniz.


Ders kayıt esnasında almak istediğim dersi seçmek istediğimde “açıklanmayan notunuz var” uyarısı çıkıyor. Ne yapmalıyım?

Bu durum geçmiş dönemlerde almış olduğunuz bir veya birden fazla dersinizin not bilgilerinde giriş ya da onay eksikliğinin olduğunu gösterir. Okulunuzun Öğrenci İşleri Bürosuna başvurmanız gerekmektedir. Not bilgilerinizdeki eksiklikler tamamlandığında problem çözülmüş olacaktır.


Harcımı nasıl yatırabilirim?

Türkiye’nin her yerindeki Garanti Bankası şubelerinden herhangi birisine gidip 10 haneli öğrenci numaranızı söyleyerek veya Garanti İnternet Bankacılığını kullanarak veya Garanti Paramatik’lerini kullanarak harcınızı yatırabilirsiniz. Harcınızı hangi şekilde yaparsanız yapın her durumda harcınızı yatırdığınızı gösteriri dekontu saklayınız ve eğitim için okula geldiğinizde ilk hafta öğrenci işleri ofisinize teslim ediniz.


Harç dekontumu ne yapmalıyım?

Kayıt yenileme döneminde harç dekontunuza ilişkin bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ancak derslerin başladığı hafta Öğrenci İşleri Büronuza teslim etmeniz gerekmektedir.


Ders Kayıt ekranında bazı kısımlar bozuk görünüyor, bazı listeler tam olarak çıkmıyor veya ekrana sığmıyor. Neden?

Bu durum bilgisayarınızın ekran çözünürlüğünden kaynaklanmaktadır. Bilgisayarınızın Denetim Masasında Görüntü kısmında Ayarlar altında yer alan ekran çözünürlüğü bilginizin 1024X768 piksel olmasına dikkat etmelisiniz.


Ders kayıt ekranında bu dönem almam gereken derslerden bazıları görünmüyor. Neden?

Derslerinize ilişkin veri girişleri ve takibi Öğrenci İşleri Büronuz tarafından yapılmaktadır. Lütfen bu durumu öncelikle danışmanınıza bildiriniz. Danışmanınız öğrenci işleri ofisinizle irtibata geçip gereken tanımlamaları yapmalıdır.


Derslerimi seçtikten sonra danışman onayına gönderdim ve danışmanım da gerekli onayı verdi. Ancak derslerimde bir değişiklik yapmak istiyorum ama başarılı olamıyorum. Ne yapmalıyım?

Danışman sizin yaptığınız kayıtları onayladıktan sonra sizin bir işlem yapmanız mümkün değildir. Ancak danışmanınız kayıt yenileme dönemi süresince danışmanı olduğu öğrencilere ilişkin ders kayıt bilgilerinde istediği değişikliği yapabilir. Bu konuda danışmanınızla irtibata geçmelisiniz.


Ders kayıt döneminde sorunsuz bir şekilde kayıt işlemimi tamamladım ancak şu anda seçtiğim derslerden bazıları not sorgu ekranında görünmüyor. Neden?

Ders Kayıt döneminde sizin yaptığınız seçimleri danışmanınızın değiştirme yetkisi vardır. Bu dersler danışmanınız tarafından silinmiş olabilir. Bir diğer muhtemel durum ise, bu derslerin geçerli bir nedenden dolayı Öğrenci İşleri Büronuz tarafından silinmiş olabilir. Danışmanınız ya da Öğrenci İşleri Büronuzla görüşmelisiniz.


Çift Anadal veya yandal ders kayıtlarımı nasıl yapacağım? Bu kayıt işlemini internet üzerinden yapabilir miyim?

Çift Anadal veya yandal programında hangi dönem hangi dersi almanız gerektiği bireysel olarak bölümünüz tarafından belirlenmektedir. Dolayısı ile bu programlar için ders kaydı internet üzerinden gerçekleştirilememektedir. Bu programlara ders kaydı yaptırabilmeniz için danışmanınız kontrolünde bu kaydı öğrenci işleri ofisinizden yaptırmanız gerekmektedir.


ÖBİSİS şifremi hatırlamıyorum. Nasıl alabilirim?

Eğer ÖBİSİS şifrenizi daha önce edinmiş fakat unuttuysanız, okulunuzun öğrenci işleri ofisinden şifrenizi öğrenebilirsiniz. Daha önce hiç şifre almadıysanız şifremi bilmiyorum butonuna tıkladıktan sonra ilgili alanları doğru olarak doldurarak şifrenizi oluşturabilirsiniz.


Ders Kayıt ekranımda azami ders yüküm yanlış görünüyor. Neden?

Öğrenci için azami ders yükleri not ortalamasına göre yönetmelik maddeleri uyarınca sistem tarafından otomatik olarak hesaplanmaktadır. Genel not ortalaması 2.00’ın altında olan öğrenciler başarısız sayılırlar ve bu öğrenciler üst yarıyıllardan ders alamazlar. Genel not ortalaması 2.00-4.00 arasında olan öğrenciler, en fazla bir üst yarıyıldan olmak kaydıyla, her yarıyılda azami ders yükü kadar ders alabilirler. Genel not ortalaması 1.00-1.99 arasında olan öğrenciler, azami ders yükünün en fazla %75’i kadar ders alabilirler. Genel not ortalaması 1.00’ın altında olan öğrenciler ise azami ders yükünün en fazla %50’si kadar ders alabilirler.


Harcımı eksiksiz olarak yatırdığım halde program "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından kaydınız engellenmiştir" diye mesaj vererek kayıt yapmamı engelliyor ?Ne yapmalıyım?

Bu durum kaydınızın Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından engellendiğini göstermektedir. Lütfen ilgili birime başvurunuz.


Kaldığım bazı dersler Ders Kayıt ekranımda gözükmüyor. Ne yapmalıyım?

Bu durum kaldığınız dersin öğrenci işleri büronuz tarafından kaldırıldığını ancak bu dersten kalan öğrencilerin durumuna ilişkin herhangi bir karar alınmamış olduğunu göstermektedir. Durumu okulunuz öğrenci işleri bürosuna bildirmelisiniz. Öğrenci işleri büronuz varolan eksikliği giderdiğinde probleminiz çzülmüş olacaktır.


Harç yatırmak için bankaya gittiğimde kredi alıyor olmama rağmen fazla harç borcum çıkıyor. Ne yapmalıyım?

Muhtemelen harç kredi kayıt bilgilerinizde bir problem yaşanıyordur. Durumun çözümü için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile görüşmeniz gerekmektedir.


Güz döneminde alıp kaldığım bir ders bahar döneminde almam gerektiği şeklinde karşıma çıkıyor ve ders seçimim bu yüzden engelleniyor. Ne yapmalıyım?

Muhtemelen bu ders hem güz hem de bahar döneminde açılan bir derstir. Ve bahar döneminde öncelikle bu dersi almak zorundasınız. Sistem ancak bu şekilde başka ders seçmenize izin verecektir. Ancak yine de bir sorun olduğunu düşünüyorsanız okulunuz Öğrenci İşleri bürosuyla görüşerek ilgili dersin tanımlarını kontrol ettirebilirsiniz.


Kimlik bilgilerimi bilen birileri sürekli notlarıma ve bilgilerime bakıyor. Bu konuda çözümünüz nedir?

Şifrenizi değiştirebilmektesiniz. Şifrenizi unuttuğunuz zaman da Ana Sayfadaki "Şifremi Bilmiyorum"u kullanarak şifrenizi öğrenebilirsiniz.


Ben ders kaydım için bankaya yatırdığım harç ücretinin dekontunu ders kaydının olduğu hafta sorumlu hocama vermek zorunda mıyım? Eğer değilsem ders kaydımı okula gelmeden internet üzerinden yapabilirmiyim herhangibir sorunla karşılaşır mıyım?

Ders Kayıtla ilgili işlemler Ana Sayfada açıklanmıştır. 3. maddenin A) bendindeki son paragrafta; "İnternet üzerinden yapılan ve danışmanın onayladığı ders kaydı geçerli kabul edilecektir. Ayrıca bir evrak düzenlenmesine gerek yoktur. Öğrencinin ve danışmanın her yaptığı işlem zaman bazında detaylı olarak kaydedilmektedir. İtiraz durumunda talep edilirse Bilgi İşlem Daire Başkanlığı kayıt süresi boyunca kimin ne zaman ve ne yaptığını gösterir dokümanı onaylayarak verecektir". Önemli uyarı 3. maddenin A) bendi "İnternet üzerinden Ders Kayıtları Yapılıyorsa" demektedir. Dolayısıyla sorunuzun cevabını en sağlıklı okulunuzun "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Eylüldeki tek ders sınavları ne zaman olacak?

Bu bilgiyi okulunuzun "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Sınıfta dereceye girenlerden ikinci öğretim parası alınmıyormuş. Peki internetten kaydımı nasıl yapacağım?

Öneclikle alınıp alınmadığı konusunda "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan veya kendi okulunuzun "Öğrenci İşleri"nden bilgi alabilirsiniz. Ödemeniz gereken harç miktarını ödedikten sonra ve bu bilgi banka tarafından "Bilgi İşlem Daire başkanlığı"na ulaştırıldığında ders kaydınızı internetten yapabilirsiniz.


Staj dosyasını en son ne zaman vere bilirim?

Bu bilgiyi okulunuzun "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Geçiş yapmak istiyorum. Bunun için neler yapmalıyım? Ders kaydımı yapmalı mıyım? Ayrıca okula direkt istediğim ünivestede mi başlıyacağım?

Erciyes Üniversitesi Çift Anadal İkinci Lisans Programı Ve Birim İçi Geçiş Yönergesine bakınız. Yönergeyi http://bilgiedinme.erciyes.edu.tr/cift_anadal.html linkinden bulabilirsiniz.


Aynı puan türünden öğrenci alan program veya bölümler arasında geçişler derken kastedilen tam olarak nedir? (örnek verirseniz sevinirim) Birim içi geçiş hakkında bilgi verir misiniz?

Birim İçi Geçişler: Erciyes Üniversitesine bağlı herhangi bir birimde, aynı puan türünden (Örneğin SAYISAL YERLEŞTİRME PUANI) öğrenci alan program veya bölümler arasında geçişler yapılabilir. Bu geçişlerle ilgili esaslar ve koşullar Senato tarafından belirlenir. Daha fazla bilgi için bakınız http://bilgiedinme.erciyes.edu.tr/cift_anadal.html


Yaz okulu sınav sonuçlarımı öğrenemiyorum. Final bölümünde anket linki görünmüyor.

Yaz okulu sınav sonuçlarını görebilmek için Dönem açılır liste kutusundan dönemi YAZ olarak seçmelisiniz. (Aynı şekilde Öğretim Yılı açılır liste kutusundan görmek istedğiniz öğretim yılını seçerseniz seçtiğiniz öğretim yılı ve dönemin not durumu listelenecektir.)
Final bölümündeki anket linki finallerin açıklandığı dönemde eğer anket düzenleniyorsa aktif olacaktır


Yandal almak istiyorum fakat hangi alanda alabilirm bilmiyorum.

Yandal hakkında detaylı bilgiyi http://bilgiedinme.erciyes.edu.tr/yandal.html linkinden alabilirsiniz.


Ganosu 2.00 ile 4.00 arasında olan bir kimse üsten ders olarak kaç kredi alabilir?

Genel not ortalaması 2.00-4.00 arasında olan öğrenciler, en fazla bir üst yarıyıldan olmak kaydıyla, her yarıyılda azami ders yükü kadar ders alabilirler. Bu kriterden hareketle azami ders yükünüzün izin verdiği kredi miktarınca ders alabilir.


Benim 2005/2006 bahar dönemindeki ısı geçişi dersi final notuna itiraz ettim ve final notum 0 dan 34 e yükseldi fakat bu sonuç hala düzeltilmemiş acaba bu değişiklik ne zaman yapılacak?

Bu bilgiyi okulunuzun "Öğrenci İşleri Not Bürosu"ndan öğrenebilirsiniz.


Tek ders sınavı ne zaman? kayıtlar başlayacak hala bir haber yok. Ne zaman yapılacak öğrenebilir miyim?

Bu bilgiyi okulunuzun "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Yeni yapmış oldugunuz e-ÖBİSİS'i hiç sevmedim eskisi daha güzeldi. Çok eksik var. Sınıf listesi , GANO, sapma gibi bilgileri koyarsanız sevinirim.

Sevip sevmemek tamamen kişisel tercihlerle alakalı bir konudur. Yapıcı eleştiriler her zaman bizim için değerli birer geri beslemedir. e-ÖBİSİS henüz beta aşamasında olup eski ÖBİSİS'te bulnan birçok özellik eklenmiş durumda olup eklenmeyenler de eğer gerekliyse zaten eklenecektir. Sağ üst köşede sıralama, GANO gibi bilgileri görebilirsiniz. Ayrıca eski ÖBİSİS'te olmayıp yenisinde olan yeni modüller var. Bunlardan bazıları "e-Transkript" (tasarım aşamasında), "Şifre Değiştirme"dir.


Ortalamam 1.99 bu durumda yarım dönem okulum uzuyor mu?

Genel not ortalaması 2.00’ın altında olan öğrenciler başarısız sayılırlar ve bu öğrenciler üst yarıyıllardan ders alamazlar. Genel not ortalaması 2.00-4.00 arasında olan öğrenciler, en fazla bir üst yarıyıldan olmak kaydıyla, her yarıyılda azami ders yükü kadar ders alabilirler. Genel not ortalaması 1.00-1.99 arasında olan öğrenciler, azami ders yükünün en fazla %75’i kadar ders alabilirler. Genel not ortalaması 1.00’ın altında olan öğrenciler ise azami ders yükünün en fazla %50’si kadar ders alabilirler. Bu kriterlere göre kendi durumunuzu değerlendirebilirsiniz.


Ortalamam 1,00-1,99 arası bu yüzden derslerin en fazla %75 ini alabiliyorum. Kalan dersimi neye göre belirlemem gerekiyor.

Öncelikle başarısız olduğunuz dersleri almalısınız. Ders kayıt sayfasında Sınıfı H, Ders Durumunu Kaldığım Dersler diye seçerseniz kaldığınız tüm dersleri listeleyebilirsiniz. Kaldığınız derslerin tamamını alabiliyor ve ders yükünüz başka ders almaya yetiyorsa o zaman almanız gereken dersleri alabilirsiniz.


Bu sene okulu uzatmış olduğum için harç kredisi nekadar yatıracağımı bilmiyorum, nekadar yatıracağımı öğrenebilir miyim?

Ders kayıt sayfasındaki Harç Durumuna bakarak öğrenebilirsiniz veya "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan bilgi alabilirsiniz.


12 eylülden önce harcı yatırabiliyor muyuz? Yatırabiliyorsak kayıt yenileyebiliyor muyuz?

Yatırabilirsiniz ancak ders kayıt tarihleri içerisinde kayıt yenileyebilirsiniz.


Üniversiteye 2002-2003 öğretim yılında kayıt yaptırdım okulun 2.döneminde de sınavla hazırlık sınıfından bölümüme geçiş yaptım.Bu yıl 5.yılım. Harç yatırmak için garanti bankasına gittiğimde benimle aynı yıl hazırlık sınıfına başlayıp bir yıl hazırlık okuyan arkadaşlarımdan farklı olarak harç kredisi aldığım görünmüyordu ve benden fazla para istediler. Üstelik istenen miktar ilan edilen harç kredisi miktarından çok daha fazla. Bunun sebebini öğrenebilir miyim?

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile görüşünüz.


Ders kaydı yaptırmak istediğimde 'ders kayıtları kapalıdır' uyarısı çıkıyor sebebi nedir acaba?

Ders kayıt tarihleri dışındaki zamanlarda ders kayıtları kapalı olduğu için bu uyarı çıkmaktadır. Eğer ders kayıt tarihleri içinde çıkıyorsa okulunuz ders kayıtlarını internet üzerinden yapmadığı için çıkmaktadır.


Benim stajımın son 5 iş günü olan kısmı okulumuzun ilk haftasına denk geliyor.Bu durumda yaptığım ve öğrenim haftasıyla çakışan 5 iş günlük staj kabul olurmu?Ne yapmalıyım.

Bu bilgiyi okulunuzun "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


İkinci öğretim öğrencilerinden %10 a girenler örgün öğretim harcı öder deniyor. Peki %10a girenler bunu nasıl öğrenecek?

Bu bilgiyi "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan öğrenebilirsiniz.


Geçmiş dönemlerden alıp başarıyla geçtiğim derslerden bazıları not sorguda görünmüyor.Nedenini öğrenebilirmiyim?

Not sorgu öğretim yılı ve dönem bazında gösterilir. Görmek istediğiniz öğretim yılı ve dönemi seçimlik listeden (combobox) seçip görebilirsiniz.


Yeni eğitim döneminde öğrenimimi dondurmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekir?

Bu bilgiyi "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan öğrenebilirsiniz.


Yaz okulunda aldığımız dersler hâla internete geçmemiş, kayıt yapabilmemiz için bu gerekli , ne zaman geçecek?

Bu bilgiyi okulunuzun "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Ders kaydımı yaparken bazı dersler yeşil,bazıları kırmızı renkte.Bu renkler neyi ifade ediyor?Bir de bazı harfler var açılımları nedir?

Ders Durumu açılır liste kutusundan seçenekleri seçtiğinizde sağ taraftaki DERS LİSTESİ değişecektir ve bu değişimde renklerin ne anlama geldiği anlaşılabilir. (Kırmızı : Kalınan dersler, Yeşil: Geçilen dersler, Mavi: Alınmamış dersler, Portakal Rengi: Şartlı geçilen dersler). Diğer kısaltma harflerin anlamı sayfada mevcuttur. T: Teorik, S: Saat, P: Pratik, K: Kredi, G: Grup Kodu....


'S,T,P,K' ne anlama geliyor?

S: Sınıf, T: Teorik, P: Pratik, K: Kredi


Yeni kayıt yaptıran bir öğrenciyim ders kaydı kapalıdır yazıyor ne yapmalıyım?

Eğer ders kayıt tarihleri arasında diyorsa okulunuz internetten ders kaydı yaptırmıyordur. Okulunuza gidip ders kaydı yaptırmalısınız. Eğer ders kayıtları dışında diyorsa ders kayıt süreci bittikten sonra servis kapatılmaktadır.


Benim kimlik bilgilerimi bilen herkes şifremi öğrenebilip tüm bilgilerime ulaşabiliyorlar.Ama diğer birçok üniversitede başkasının şifresini öğrenebilmek imkansız. Şifre konusunda düzeltme yapsanız çok iyi olmaz mı? Zaten birçok arkadaşım bu durumdan şikayetçi...

Bu konudaki görüş ve önerilerinizi hoguz@erciyes.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.


Ders programımı nasıl öğrenebilirim?

Bu bilgiyi okulunuz "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Yeni öğrenci bilgi sisteminin eskisine göre daha kullanışlı oldugunu düşünüyorum fakat sınıf listelerinin bulunmadıgını farkettim, bunu eklemeyi düsünüyor musunuz? Cevabını yazarsanız sevinirim.

Evet, en kısa zamanda Sınıf Listeleri, e-Transkript aktif hale gelecektir.


Ders kayıtında,'İSSD405 FİZİK VE EKONOMİ' dersini alıp kaydımı yaptırdım ve bugun de bu dersin açılmayacağını öğrendim,bu dersimin kaydını nasıl iptal edeceğim?

Danışmanınızla irtibata geçiniz.


Bölüme kaçıncı sıradan girdim?

Bu bilgiyi "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan öğrenebilirsiniz.


Hangi gün hangi sınavın olacağını nerden öğrenebilirim?

Bu bilgiyi okulunuz "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Geçen yıl 2.dönem ve bu dönem kayıt yaptıramadım. Kayıt yaptırma imkanım var mı? Ne kadar harç yatırmam lazım? (fizik bölümüne 2001 yılında girmiştim)

Bu bilgiyi "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan öğrenebilirsiniz.


Tercih formumda burs öğrenim kredisi, harç hepsine hayır, istemiyorum demiştim 1. sınıftayım burs şimdi alabilirmiyim nasıl alabilirim?

Bu bilgiyi "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan öğrenebilirsiniz.


Not sorgu bölümündeki devam sütunundaki harfler ne anlama geliyor? Bilgileriniz için teşekür ederim.

DD: Devamsızlık Durumu, M: Devamdan Muaf, G: Derse Girer, D: Devamsız, V: Vize, F: Final


ÖPA ne demektir?

Ömür boyu Posta Adresi demek. Öğrencilerimize sağlanan elektronik posta adresi hizmetidir.


İyi günler katkı kredisine 1. dönem baş vurmakta gecikmişim 2.dönem yani bu donem nereye baş vurabilirim? Yardımcı olursanısınız sevinirim.

Bu bilgiyi "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan öğrenebilirsiniz.


Ders kayıt sayfası açılmıyor.

Ders kayıt sayfası ders kayıt dönemlerinde aktif olmaktadır. Bu dönemler ise Güz ve Bahar dönemleridir. Bu dönemlerin dışında ders kayıt pasif durumdadır.


Geçen seneki sınav sonuçlarımı nereden öğrenebilirim?

Not sorgulama sayfasında bulunan Öğretim Yılı ve Dönem açılır liste kutularını kullanarak öğrenebilirsiniz.


GANO NE OLUYOR VE GANO HAKKINDA BİLGİYİ NERDEN ALABİLİRİM

GANO: Genel Akademik Not Ortalaması


Sınav sonuçları neden çok geç açıklanıyor? 2 haftayı geçti. Ama hala sonuçlar açıklanmadı.

Sınav sonuçları, Eğitmenlerin sınavı değerlendirip sisteme girmesine bağlı bir süreçtir.


öbisis şifremizin ben harici kimse tarafından alınamamasın sağlanmasını istiyorum yani şifremi unuttuma girip T.C kimlik numaramı ve yazan herkes şifemi ele geçirebiliyor bunun bu sitenin zaafı olduğunu düşünüyorum birçok arkadaşım da bu durumdan şikayetçi.bunun bir şekilde düzeltilerek sadece o şahşın şifesinin kendinin bilmesi sağlanmalı dır.bunu bir gizli soru koyup sağlayabilceğinizi düşünüyorum(msn ve benzeri programlarda oldugu gibi)bunu düzeltmenizi rica ediyorum

Unutulan şifrelerle ilgili değişiklik yapılmıştır. Şifrenizi okulunuzun öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz.


transkript gerekiyor internetten alamaz mıyım? nasıl alabilirim?

Belge İstek sayfasını kullanarak yazılmasını istediğiniz belgeleri belirleyebilirsiniz. Bu belgeler için onay gerektiğinden internet üzerinden verilememektedir.


Ben bütün derslerden geçtim ama staj yapmadım tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

Bu bilgiyi okulunuz "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Obisiste harcım yatırılmış görünüyor ama ders kayıtları kapalıdır diyor?

Ders kayıtlarının açık olduğu tarihler arasında ders kaydı yapılabilir.


Öğrenim alıp almadığımı nereden öğrenebilirim?

Bu bilgiyi "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan öğrenebilirsiniz.


Ders kaydımı bu yazıdan dolayı yapamıyorum?Ne yapmam gerekiyor?(Ders kaydınız Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından engellenmiştir. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na başvurunuz.)

Mesajda belirttiği gibi "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"a başvurunuz.


Ders kaydı yapacağım internetten ama hangi dersler zorunlu hangi dersler seçmeli bilmiyorum.Ne yapmalıyım?

"Ders Kayıt" sayfasında "Ders Tipi" (ZORUNLU, SEÇMELİ) açılır liste kutusundan seçerek görebilirsiniz.


1.SINIF ÖĞRENCİSİYİM.HARCIMI YATIRDIM.AMA DERS KAYIT BÖLÜMÜNDE KAYDINIZ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN ENGELLENMİŞTİR YAZIYOR.NEDENİNİ ÖĞRENEBİLİRMİYİM?

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile irtibata geçmelisiniz.


Öğrenci bilgi sistemine her bölümün kendine ait haftalık ders programını ve sınav tarihlerini eklemeyi düsünüyor musunuz? Cevabını yazarsanız sevinirim.

Bu konuda çalışma yapılıyor. Obisis'i izlemeye devam edin..


ben harç kredisi aldım ama iptal ettirmek istiyorum...yardım edersiniz sevirim.saygılarımla.......

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile irtibata geçiniz..


öğrenci e-mail adresimi öğrenmek istiyorum

OGRENCI_NO@erciyes.edu.tr şeklindedir. Daha fazla bilgi için webmail.erciyes.edu.tr


M.Y.O Harç parası hangi tarihler arası yatacak. M.Y.O İkinci yarıyıl hangi tarih de başayacak

Kayıt tarihleri ve öğrenim ücretleri (harç) hakkında bilgi ana sayfada kayıt döneminde duyurulmaktadır.


ECTS ne demek?

European Credit Transfer System (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) , Avrupa içinde öğrenci hareketliliğini kolaylaştırmak ve öğrencilerin yurt dışında gördükleri eğitimlerinin kendi ülkelerinde tanınmasını garanti altına almak için Avrupa Birliği tarafından geliştirilmiş bir akreditasyon sistemidir.


Ben tıp fakültesi bölümünde okuyorum ama şu anda hazırlık sınıfındayım.Başbakanlık bursu alıyorum.Bu burs başarısız olma durumda kesileceğinin farkındayım.Kesilme koşullarını öğrenmek için kredi ve yurtlar kurumuna baş vurdum bana verdikleri cevap:'''BİZDE DERS SINIRLAMASI YOK ,YETKİ ÜNİVERSİTENİZDE OLUP ORDAN GELEN BAŞARILI VEYA BAŞARISIZ İBARESİNE GÖRE İŞLEM YAPMAKTAYIZ.'''dir.benim sorum ise şuydu: 1)hangi durumlarda başarısız sayılırım??örneğin mühendislik gibi fakültelerde alttan beş ders

Okulunuz Öğrenci İşleri ve/veya Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile irtibata geçmelisiniz.


 

Erciyes Üniversitesi e - Öğrenci Bilgi Sistemi © 1999-2014 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Yazılım Grubu