Erciyes Öğrenci Bilgi Sistemi
  Ana Sayfa     Dosyalar     Sıkça Sorulan Sorular  

Sıkça Sorulan Sorular    

ÖĞRENCİ AKADEMİSYEN

Ders kayıt esnasında almak istediğim dersi seçmek istediğimde “açıklanmayan notunuz var” uyarısı çıkıyor. Ne yapmalıyım?

Bu durum geçmiş dönemlerde almış olduğunuz bir veya birden fazla dersinizin not bilgilerinde giriş ya da onay eksikliğinin olduğunu gösterir. Okulunuzun Öğrenci İşleri Bürosuna başvurmanız gerekmektedir. Not bilgilerinizdeki eksiklikler tamamlandığında problem çözülmüş olacaktır.


Ders kayıt ekranında bu dönem almam gereken derslerden bazıları görünmüyor. Neden?

Derslerinize ilişkin veri girişleri ve takibi Öğrenci İşleri Büronuz tarafından yapılmaktadır. Lütfen bu durumu öncelikle danışmanınıza bildiriniz. Danışmanınız öğrenci işleri ofisinizle irtibata geçip gereken tanımlamaları yapmalıdır.


Derslerimi seçtikten sonra danışman onayına gönderdim ve danışmanım da gerekli onayı verdi. Ancak derslerimde bir değişiklik yapmak istiyorum ama başarılı olamıyorum. Ne yapmalıyım?

Danışman sizin yaptığınız kayıtları onayladıktan sonra sizin bir işlem yapmanız mümkün değildir. Ancak danışmanınız kayıt yenileme dönemi süresince danışmanı olduğu öğrencilere ilişkin ders kayıt bilgilerinde istediği değişikliği yapabilir. Bu konuda danışmanınızla irtibata geçmelisiniz.


Ders kayıt döneminde sorunsuz bir şekilde kayıt işlemimi tamamladım ancak şu anda seçtiğim derslerden bazıları not sorgu ekranında görünmüyor. Neden?

Ders Kayıt döneminde sizin yaptığınız seçimleri danışmanınızın değiştirme yetkisi vardır. Bu dersler danışmanınız tarafından silinmiş olabilir. Bir diğer muhtemel durum ise, bu derslerin geçerli bir nedenden dolayı Öğrenci İşleri Büronuz tarafından silinmiş olabilir. Danışmanınız ya da Öğrenci İşleri Büronuzla görüşmelisiniz.


Çift Anadal veya yandal ders kayıtlarımı nasıl yapacağım? Bu kayıt işlemini internet üzerinden yapabilir miyim?

Çift Anadal veya yandal programında hangi dönem hangi dersi almanız gerektiği bireysel olarak bölümünüz tarafından belirlenmektedir. Dolayısı ile bu programlar için ders kaydı internet üzerinden gerçekleştirilememektedir. Bu programlara ders kaydı yaptırabilmeniz için danışmanınız kontrolünde bu kaydı öğrenci işleri ofisinizden yaptırmanız gerekmektedir.


ÖBİSİS şifremi hatırlamıyorum. Nasıl alabilirim?

Eğer ÖBİSİS şifrenizi daha önce edinmiş fakat unuttuysanız, okulunuzun öğrenci işleri ofisinden şifrenizi öğrenebilirsiniz. Daha önce hiç şifre almadıysanız şifremi bilmiyorum butonuna tıkladıktan sonra ilgili alanları doğru olarak doldurarak şifrenizi oluşturabilirsiniz.


Harcımı eksiksiz olarak yatırdığım halde program "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından kaydınız engellenmiştir" diye mesaj vererek kayıt yapmamı engelliyor ?Ne yapmalıyım?

Bu durum kaydınızın Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından engellendiğini göstermektedir. Lütfen ilgili birime başvurunuz.


Kaldığım bazı dersler Ders Kayıt ekranımda gözükmüyor. Ne yapmalıyım?

Bu durum kaldığınız dersin öğrenci işleri büronuz tarafından kaldırıldığını ancak bu dersten kalan öğrencilerin durumuna ilişkin herhangi bir karar alınmamış olduğunu göstermektedir. Durumu okulunuz öğrenci işleri bürosuna bildirmelisiniz. Öğrenci işleri büronuz varolan eksikliği giderdiğinde probleminiz çzülmüş olacaktır.


Güz döneminde alıp kaldığım bir ders bahar döneminde almam gerektiği şeklinde karşıma çıkıyor ve ders seçimim bu yüzden engelleniyor. Ne yapmalıyım?

Muhtemelen bu ders hem güz hem de bahar döneminde açılan bir derstir. Ve bahar döneminde öncelikle bu dersi almak zorundasınız. Sistem ancak bu şekilde başka ders seçmenize izin verecektir. Ancak yine de bir sorun olduğunu düşünüyorsanız okulunuz Öğrenci İşleri bürosuyla görüşerek ilgili dersin tanımlarını kontrol ettirebilirsiniz.


Ben ders kaydım için bankaya yatırdığım harç ücretinin dekontunu ders kaydının olduğu hafta sorumlu hocama vermek zorunda mıyım? Eğer değilsem ders kaydımı okula gelmeden internet üzerinden yapabilirmiyim herhangibir sorunla karşılaşır mıyım?

Ders Kayıtla ilgili işlemler Ana Sayfada açıklanmıştır. 3. maddenin A) bendindeki son paragrafta; "İnternet üzerinden yapılan ve danışmanın onayladığı ders kaydı geçerli kabul edilecektir. Ayrıca bir evrak düzenlenmesine gerek yoktur. Öğrencinin ve danışmanın her yaptığı işlem zaman bazında detaylı olarak kaydedilmektedir. İtiraz durumunda talep edilirse Bilgi İşlem Daire Başkanlığı kayıt süresi boyunca kimin ne zaman ve ne yaptığını gösterir dokümanı onaylayarak verecektir". Önemli uyarı 3. maddenin A) bendi "İnternet üzerinden Ders Kayıtları Yapılıyorsa" demektedir. Dolayısıyla sorunuzun cevabını en sağlıklı okulunuzun "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Staj dosyasını en son ne zaman vere bilirim?

Bu bilgiyi okulunuzun "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Ders kaydı yaptırmak istediğimde 'ders kayıtları kapalıdır' uyarısı çıkıyor sebebi nedir acaba?

Ders kayıt tarihleri dışındaki zamanlarda ders kayıtları kapalı olduğu için bu uyarı çıkmaktadır. Eğer ders kayıt tarihleri içinde çıkıyorsa okulunuz ders kayıtlarını internet üzerinden yapmadığı için çıkmaktadır.


Benim stajımın son 5 iş günü olan kısmı okulumuzun ilk haftasına denk geliyor.Bu durumda yaptığım ve öğrenim haftasıyla çakışan 5 iş günlük staj kabul olurmu?Ne yapmalıyım.

Bu bilgiyi okulunuzun "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


İkinci öğretim öğrencilerinden %10 a girenler örgün öğretim harcı öder deniyor. Peki %10a girenler bunu nasıl öğrenecek?

Bu bilgiyi "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan öğrenebilirsiniz.


Geçmiş dönemlerden alıp başarıyla geçtiğim derslerden bazıları not sorguda görünmüyor.Nedenini öğrenebilirmiyim?

Not sorgu öğretim yılı ve dönem bazında gösterilir. Görmek istediğiniz öğretim yılı ve dönemi seçimlik listeden (combobox) seçip görebilirsiniz.


Yeni eğitim döneminde öğrenimimi dondurmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekir?

Bu bilgiyi "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan öğrenebilirsiniz.


Ders kaydımı yaparken bazı dersler yeşil,bazıları kırmızı renkte.Bu renkler neyi ifade ediyor?Bir de bazı harfler var açılımları nedir?

Ders Durumu açılır liste kutusundan seçenekleri seçtiğinizde sağ taraftaki DERS LİSTESİ değişecektir ve bu değişimde renklerin ne anlama geldiği anlaşılabilir. (Kırmızı : Kalınan dersler, Yeşil: Geçilen dersler, Mavi: Alınmamış dersler, Portakal Rengi: Şartlı geçilen dersler). Diğer kısaltma harflerin anlamı sayfada mevcuttur. T: Teorik, S: Saat, P: Pratik, K: Kredi, G: Grup Kodu....


'S,T,P,K' ne anlama geliyor?

S: Sınıf, T: Teorik, P: Pratik, K: Kredi


Ders programımı nasıl öğrenebilirim?

Bu bilgiyi okulunuz "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Benim nüfus kağıdımdaki doğum tarihi ile öğrenci belgesindeki farklı ne yapmalıyım?

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na giderek düzelttirmelisiniz.g


Bölüme kaçıncı sıradan girdim?

Bu bilgiyi "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan öğrenebilirsiniz.


Hangi gün hangi sınavın olacağını nerden öğrenebilirim?

Bu bilgiyi okulunuz "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Not sorgu bölümündeki devam sütunundaki harfler ne anlama geliyor? Bilgileriniz için teşekür ederim.

DD: Devamsızlık Durumu, M: Devamdan Muaf, G: Derse Girer, D: Devamsız, V: Vize, F: Final


ÖPA ne demektir?

Ömür boyu Posta Adresi demek. Öğrencilerimize sağlanan elektronik posta adresi hizmetidir.


transkript gerekiyor internetten alamaz mıyım? nasıl alabilirim?

Belge İstek sayfasını kullanarak yazılmasını istediğiniz belgeleri belirleyebilirsiniz. Bu belgeler için onay gerektiğinden internet üzerinden verilememektedir.


Ben bütün derslerden geçtim ama staj yapmadım tekrar harç yatırmam gerekiyor mu?

Bu bilgiyi okulunuz "Öğrenci İşleri"nden öğrenebilirsiniz.


Öğrenim alıp almadığımı nereden öğrenebilirim?

Bu bilgiyi "Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı"ndan öğrenebilirsiniz.


Ders kaydı yapacağım internetten ama hangi dersler zorunlu hangi dersler seçmeli bilmiyorum.Ne yapmalıyım?

"Ders Kayıt" sayfasında "Ders Tipi" (ZORUNLU, SEÇMELİ) açılır liste kutusundan seçerek görebilirsiniz.


öğrenci e-mail adresimi öğrenmek istiyorum

OGRENCI_NO@erciyes.edu.tr şeklindedir. Daha fazla bilgi için webmail.erciyes.edu.tr


ECTS ne demek?

European Credit Transfer System (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) , Avrupa içinde öğrenci hareketliliğini kolaylaştırmak ve öğrencilerin yurt dışında gördükleri eğitimlerinin kendi ülkelerinde tanınmasını garanti altına almak için Avrupa Birliği tarafından geliştirilmiş bir akreditasyon sistemidir.


 

Erciyes Üniversitesi e - Öğrenci Bilgi Sistemi © 1999-2024 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Yazılım Grubu